۰۹ آذر ۱۳۸۷
خاطره های یک پرسه آبی و خاکی!

دو نمایشگاه عکس شب گذشته دیدم از دو عکاس با دو شیوه عکاسی و هر دو تقریبا یک نگاه به زندگی.

نمایشگاه «مهران مهاجر» در گالری راه ابریشم و نمایشگاه «عباس کوثری» در گالری آران. اولی با عنوان «خاطره های یک پرسه زن خسته و تنبل» و دومی با عنوان«رنگ آب - رنگ خاک». اصولا مهران مهاجر به دنبال دغدغه های عکاسی خود است و پس از سال ها که کارهای وی را دیدم همان نگاه ساده، مفهومی و بسیار پیچیده خود را به محیط پیرامون خود داشته و دارد، هر چند که به دلیل شلوغی روز اول نمایشگاه نتوانستم این تصاویر را با دقت ببینم اما در همان نگاه اول تو را جلوی عکسش میخکوب می کند و آزادی که هر گونه برداشتی را از عکس هایش داشته باشی. این خصلت کار مهران است کم گوی و گزیده گوی. برای اولین بار بعد از سال ها عکس هایش را در اکسپو دیدم و حیفم آمد که چرا در این جای بد قرار گرفتند و چرا بدین قیمت. پیشنهاد می کنم که این نمایشگاه را چندین دفعه ببینید ارزشش را دارد.

اما کوثری کاملا متفاوت از مهاجر به دنیای اطراف خود نگریسته، کاملا مستند و بی واسطه. جالب است که در هر دو ژانر این عکاسان بیننده یک کمپوزیسیون را می بیند، هر دو کادرشان را نصف کرده اند و تو باید به دنبال موضوع در کل تصویر بگردی. این از اشتراک دو نگاه عکاس به این جهان و به تعبیر من این برهوت است. کوثری را همه می شناسند و به شخصیت آرام و متین وی واقفند، اتفاقا مهاجر هم این گونه است و شاید این اشتراک کادر به شخصیت این دو بر می گردد. عباس جستجوگر است و اتفاقا به دنبال پرسه های خسته و تنبل نیست و این گونه وسوانه عکاسی کردن از بدیهی ترین اتفاقات اطرافمان نشان از کنجکاوی و کشف شهود وی در یک موضوع پیش پا افتاده است که او آن را کشف کرده و به بیننده نشان می دهد. شاید در آغاز دیدن فکر کنید که چه؟ اما با تعمل انسان هایی را خواهید دید که در همان برهوت مهاجر وجود دارند که برخی در آب تطهیر می شوند و برخی در خاک.

اینگونه نگاه نیز از کوثری که سال ها در مطبوعات شاتر زده و بیشتر وی را ژورنالیسم می شناسند برایم دیدنی بود، نگاه مستند وی نشان از پختگی وی است و مشتاق دیدن دیگر عکس های وی هستم. ارزش دیدن این نمایشگاه در محیطی زیبا را از دست ندهید.       

هیچ نظری برای این مطلب وارد نشده است!
:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.